Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Topolánku-ukáži Vám vztyčený prostředníček

31. 03. 2008 18:34:07
Tak tohle vzkázali účastníci čtvrteční diskuse v obci Míšov, kde se ve čtvrtek minulého týdne konalo setkání s panem Kvalňou a dalšími odborníky ohledně umístění radaru v Brdském vojenském prostoru. Radar zde umístěný bude stát necelé dva kilometry od této obce. Jak tento vzkaz kontrastuje se zvednutým palcem pana Topolánka, který dnes již prohlašuje, že podepsání smlouvy se Spojenými státy již nic nestojí v cestě. Je jen nutné určit místo jejího slavnostního podpisu, čož by se mělo dojednat na summitu NATO, který se koná v dubnu v Bukurešti.
 Plzenský deník-foto p.Leška

Ještě nedávno pan Topolánek po návratu z USA sdělil, že k podpisu smlouvy chybí jen tři věty. Náměstek ministra zahraničí pan Pojar uvedl, že sice pan ministr Schwanzerberg v televizi ̈prohlásil, že stále chybí shoda o jednom paragrafu, tykajícího se životního prostředí, ale Američané ustoupili právě v tomto budu.

Nelže nám tady zase někdo? V neděli je to hot a v pondělí čehý ?

Stejně tak došlo k ústupku ze strany Američanů ohledně doladění právních otázek, které zákony se budou vztahovat na americké vojáky, což by mělo být součástí druhé smlouvy.

Je tedy zřejmé, že naše strana spolu s Američany potřebuje na summit do Bukurešti odletět s předjednanou smlouvou, tak aby NATO odsouhlasila a dala tomuto projektu podporu k jeho začlenění do protiradarového deštníku. Pan Topolánek je přesvědčen, že podpora chybět nebude a se stejným očekáváním do Bukurešti pojede i Americký kabinet. Konečný podpis smlouvy je pak plánován na 5.května letošního roku, Pak by již nic nebránilo k výstavbě a přemístění radaru XBR na naše území do Brd.

Tím je jasné, že je konec diskusí a jestli si nepřeje radar na našem území 75% nebo 20% občanů není vůbec podstatné, protože Poslanecká sněmovna má mandát a rozhodne sama a bez občanů. Proč se ale vše tak urychluje, proč je snaha co nejrychleji podepsat smlouvu a radar do České republiky umístit, zvláště když dle prohlášení ještě teroristé nevlastní rakety a je předpoklad, že je dříve než v roce 2012 mít nebudou. Neměli bychom se spíše věnovat otázce zamezení přístupu k surovinám a znemožnění tak jejich výroby.

Nyní se vraťme k výše zmíněnému setkání s občany Míškov z minulého týdne. Tím že ve čtvrtek se konala tato akce a v pondělí je smlouva již připravena považuji jako plivnutí pana Topolánka do obličeje místní obyvatelům. Vládou pověřený pracovník pro styk s veřejností v oblasti umístění radaru pan Kvalňa, pro kterého to byla poslední akce před ukončením této mise sklidil opět velkou bouři nevole a dokonce přílétlo z davu na jeho hlavu vajíčko.

Pan Kvalňa opět dokázal, že není schopen podat řádného vysvětlení a právem byl napadán, že tady dělá jen školení a jeho argumenty nejsou na odpovídající úrovni. Na to reagoval pan Kvalňa, že se s místními lidmi symbolicky loučí a že je to již plně v kompetenci vlády a rozhodovat o umístění radaru budou poslanci a proto se mají obracet na ně. Jistě mu po skončení setkání chutnalo České pivo.

Místní občané si stěžovali, že původní záměr o umístění radaru byl, postavit jej o několik kilometrů dále a nyní jej budou mít přímo za domy. V tomto jim pan Topolánek od začátku lhal. Právem se prý obávají o svoje zdraví, poněvadž při dřívějším setkání v Rokycanech hovořil zástupce americké strany jinak. Mají obavy z kácení lesa, požadovali setkání s panem Bursíkem a zástupci strany zelených a doposud nikdo se o místní lokalitu nezajímal. Je to v usnesení zastupitelstva obce.

Jeden z nejhorlivějších diskutujících /na obrázku deníku uprostřed/ , který neustále napadal členy delegace, že jim všichni jenom lžou, že radar je zdraví škodlivý. Do pěti let tady nebude živého ptáčka. Další s diskutujících kritizoval že byla slibována možnost zakázek a pracovních příležitostí a nakonec celou výstavbu bude zabezpečovat firma Boening. Závěrem padal ostrá slova, jako „Přijeďte pane Topolánku, rádi Vám také ukážem vztyčený prostředníček, tak jako Vy celému národu,“ nebo „Všichni nám akorát lžete,“ a nejostřejší „Až tu budou tak je oběsíme“.

Tady si myslím, že skutečně vláda v čele s panem Topolánkem podcenila důležitost jednání a vysvětlení umístění radaru v Brdech nejen celému národu, ale zejména občanům, kterých se to bezprostředně týká a kteří žijí v jeho blízkosti. A to se nejedná jen o obece Míšov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno, Vísky, ale o celou lokalitu Rokycanska a Rožmitálska. Nevím, zda účast na tenisovém utkání, na kterou si pan Topolánek udělal čas, je důležitější než osud a budoucnost naší republiky.

Tím je naprosto zřejmé, že o naší budoucí spolupráci s Američany a umístěná radaru je dávno rozhodnuto, takže veškeré další diskuse, protestní akce, petice apod. jsou zbytečné. Stejně tak jsou zbytečné polemiky, zda je či není radar škodlivý, zda je či není účinný pro svoje poslání a zda je či není namířen pro sledování Ruska a Číny. Možná že časem dostaneme odpověď, jenže to už tady ten radar bude stát, bude v provozu a bude zde smlouva, ze které asi půjde těžko se vyvázat.

Musíme jen věřit, že naši zákonodárci se rozhodli s nejlepším vědomím a svědomím, že jim jde o blaho republiky, o její bezpečnost a tudíž nás občanů, kteří jsme jim dali ve volbách svůj hlas. Jsou jistě kompetentnější k rozhodování, než já, než ty čtenáři, či důchodce z Míšova.

Autor: Václav Šmíd | pondělí 31.3.2008 18:34 | karma článku: 15.30 | přečteno: 1568x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 504 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 522 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 1216 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 960 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2293
rád sportuji,dnes již ale gaučing, a tak přemýšlím o věcech kolem nás a které mě dokážou zvednout adrenalin Václav Šmíd zemřel 27.5. 2008

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.