Regulační poplatky – totální marast ODS v praxi II

Když jsem 23.března letošního roku napsal svůj blog pod stejným názvem, vůbec jsem nepředpokládal, že budu za pár dní psát jeho druhé pokračování. Rozhodl jsem se na základě určité reakce vyplývající z diskuse, z nepochopení některých pasáží, jak byly ve faktech napsány, ale i další události, které mě jen utvrdili, že řešení financování našeho zdravotnictví je velmi potřebné, ale bude stát vládu velké úsilí při přípravě zákonů a vyhlášek, jejich vysvětlování a důsledné vyhodnocování, včetně kontroly jeho plnění.

Nebudu zde reagovat na vulgární napadání ani urážky, které byly v rámci diskuse pod článkem, ale zejména v emailech, které se objevily v mojí schránce. Prostě je to poplatno této době, kdy v rámci jejich vlastní demokracie, tak jak si ji mnozí vysvětlují a pod pláštíkem anonymity internetu si z netu udělali zajímavého koníčka a doslova se vyžívají v urážkách, vulgarismech a napadaní blokerů. Také chci vysvětlit některé věci, které jsem nenapsal, ale jsou mi podsouvána.

Nejdříve o otázkám zdravotní péče a její poskytování zdarma, tak jak byla zakotvena v Ústavě ČSSR a stále má trvající platnost, Bezplatné zdravotnictví je vlastně polopravda, kterou si komunisti v rámci sociální politiky do ústavy zakotvili. Každý člověk v produktivním věku přispíval do zdravotnictví, odvodem ze mzdy podle výše platu a tento systém přetrval vlastně až do dnes, kdy se vláda snaží řešit současný stav v resortu zdravotnictví. V rámci tohoto systému se měnili pouze výše odvodů a systém přerozdělování vybrané částky na zdravotním pojištění.

Je pravdou, že za komunistů měl občan jakoukoli další péči, ošetření, operace, rehabilitace, lázně a včetně léků zdarma. Jenže na mnohé nemoci nebyly léky na odpovídající léčebné úrovni a znám i příklady ze své rodiny, že jsme je za draho nakupovali v zahraničí a nechávali si je dovést. Kvalitní léčba a péče byla poskytována jen vyvoleným a známé špičkové pracoviště SANAPS nebylo pro běžné občany. Dostat se léčení na toto pracoviště znamenalo, buď mít vysokou protekci a nebo poskytnout nemalý úplatek, mnohdy znamenající klíčky od nového vozu.

Mnohdy v diskusi zaslechneme nebo si přečteme různé názory na řešení reformy zdravotnictví podle systému jaký mají v této zemi či oné zemi. U nás byl zaveden systém výše odvodu na zdravotní péči, který, stejně tak jako odvody na daních, zvýhodňují opravdu ty bohaté. Proto na otázku, proč má úspěšný podnikatel a nebo manažer, jehož výdělek se pohybuje kolem dvou milionů ročně platit a odvádět podstatně víc, než třeba údržbář? Odpovídám také otázkou, proč údržbář, kterému je dne 55 let a nemohl za komunistů z různých důvodů studovat, má dnes stále na to jen doplácet, protože dělá práci kterou dělal celý život? A hlavně na mě nechoďte s názory, že je lempl, že si nemůže sehnat lepší placené místo, jednak jej již v tomhle věku nikdo nezaměstná, a jednak všichni nemohou být jen manažeři, někdo i tu méně placenou práci bude muset dělat.

Takže se v tomhle pohledu podívejme na okolní vyspělé státy a konkrétně sousední Německo Měl jsem možnost mluvit se spoustou lidí, kteří tam léta žili a nebo tam stále dojíždí za prací. V západních Čechách je takových lidí mnoho. Sociální horní hranice v Německu pro chronicky nemocné je 1% z platu a nebo důchodu a u ostatních to činí 2 %. V České republice je to do výše 5000 Kč bez rozdílu a je nepodstatné u důchodců, zda pobírá důchod 5000,.Kč a nebo 20000,-Kč. A znovu opakuji, že do stropu se započítávají všechny platby související s léčbou, u nás nikoliv. Jinak ještě na dokreslenou, v Německu platí poplatky u lékaře jedenkrát za čtvrt roku ve výši 10 eur a další návštěvy u lékařů a specialistů se neplatí. Za léky platí za jedno balení od 5 do 9 eur podle ceny léku a pokud chce dražší a lékař to nedoporučí, tak si připlácí. Při dosažení stropu je mu vydán průkaz osvoboditele od poplatků. Děti do 18 let tam neplatí. Několikrát na různých debatách byli pracovníci ministerstva dotazováni. Proč se nevyužije zaběhlý a fungující systémy ze zahraničí, konkrétně z Německa, tak bylo odpovězeno, že tento systém není možný realizovat u nás. Zamysleme se proč?

Poslední takovou oblast, kterou jsem rozebíral v přecházejícím článku byl systém vybírání regulačních poplatků, včetně jejich oprávněnosti. Dotkl jsem se lékařů, že někteří budou vybírat poplatky neoprávněně, za úkony, které nesouvisí s klinickým vyšetřením, jako jsou injekce, převazy, změření tlaku apod. a že se vlastně budou obohacovat na úkor nás občanů a to i tak, že si pacienta pozvou na sobotu a za stejný úkon oproti všednímu dni, tak zaplatí o 60 Kč více.

Bylo mě podsouváno, že bych chtěl všechno zadarmo a lékař za nízký plat mě má léčit a že se dožaduji okamžitého zrušení Regulačních poplatků. Upozorňoval jsem již minule, že si, stejně jako spousta lidí v tomto státě, uvědomuje nutnost reformy zdravotnictví i podílu občana na jeho financování. Nesouhlasím jen s vybíráním poplatků i dětí do 18.věku svého života a s rovnostářstvím podílu občana bez zohlednění jeho příjmu i výše důchodů. Je proto nutná diskuse, nutný tlak na vládu, aby přehodnotila systém a hlavně reagovala na připomínky.

Že je systém nějak nastaven je jedna strana věci, ale bohužel jak samotní lékaři, tak i zdravotní managment včetně úředníků, nemají jasno v jeho výkladu a uvádění do praxe je bohužel smutné. Již jsem uvedl statistiku stížností i příklady v minulém článku a tady přináším další dva, citované doslova tak, jak byly zveřejnění v Plzeňském deníku dne 25. března 2008 a který vypovídá o přístupu těch kteří nás mají léčit a hlavně nevydělávat na občanech, což nevypovídá o jejich lékařské cti.

Doslovný přepis dopisu čtenáře, který se podepsal Karel :

S dcerou jsme navštívili chirurgii na Denisově nábřeží /v Plzni-pozn. Blokaře/, první návštěva byla jasná, chirurgický zákrok, 30Kč jsem zaplatil bez mrknutí oka. Jenže ouha, následovalo šest převazů, všechny po 30 korunách. Přitom lékař se jen kouknul, sestra dala novou náplast a hotovo. Jenom jsem se zeptal, zda převaz je také klinické vyšetření, on mi odpověděl, že není žádný popelář a jakmile se na člověka koukne, je to klinické vyšetření. To mě nadzvedlo a šel jsem za ředitelem. Nějaký pán, snad ředitel, mi řekl, že je v tom takový bordel, že se v tom ani sami nevyznají a ať se nezlobím. Volal jsem ještě na informační linku ministerstva zdravotnictví, ale tam mi k celé věci neřekli o mnoho víc, paní mě dokonce dávala telefon na Julínka. To už jsem dostal záchvat smíchu a vztek mě přešel. – konec doslovného přepisu dopisu do redakce.

Je to ojedinělí případ, je jich podobných více, stalo se to přesně tak a nebo pán je šprýmař a snaží se pošpinit reformu? V tom se čtenáři rozeber sám.

Přidám ještě jeden doslovný přepis dopisu čtenáře deníku pana Jiřího Fagoše:

Pan Cirkl v Deníku řekl, že za změření tlaku nemusím platit. Byl jsem u lékaře pana Froňka v Klášterci /pozn.Blokaře,zřejmě se jednalo o Klášterec nad Ohří/ , který mi změřil tlak a předepsal léky, které již dlouho beru. Když jsem sestře odmítl zaplatit poplatek a ukázal jim zmiňovaný článek, vložil se do toho pan doktor s tím, že ministerstvo tomu nerozumí a že klinické vyšetření je již tehdy, když se mnou baví. –konec doslovného přepisu.

A co na to pan Julínek a nebo pan Cirk? Že by další konspirátor co píše do novin?

Jestliže to shrnu, tak dosavadní systém reformy zdravotnictví není dost dobře nastaven, vybírání Regulačních poplatků má celou řadu nedostatků a bylo by nutno jej s plnou vážností přehodnotit. Nechápu proč se nevyužijí zkušenosti z jiných vyspělých demokratických zemí a proč systém zavedený v Německu není aplikovatelný v našich podmínkách? Máme snad jiný demokratický systém? Jako odpověď mě stále vychází, že by to postihlo ty chudáky bohatší a nejbohatší lidi v této zemi, a proto je jim nutno pomoci, stejně tak jako s rovnou daní. Jsou to přeci naši potencionální voliči a že to postihne Pepíka v ZD, uklízečku na úřadě, pokladní v Supermarketu,matku na MD nebo důchodce s nejnižším důchodem? Ti přeci k volebním urnám nepůjdou.

Autor: Václav Šmíd | středa 26.3.2008 1:13 | karma článku: 15,80 | přečteno: 1276x