Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vládnoucí koalice-nenastal čas na referendum?

16. 03. 2008 21:01:08
Dnešní vystoupení pana Topolánka v televizní debatě na TV Prima, by pro nezasvěceného člověka, který by přišel odněkud z Marsu, mohlo vyvolat dojem, jak kultivovaného a správného člověka máme na místě premiéra České republiky. Jak mu jde o blaho českého občana, jak chce tuto zem vyvést z marasmu a napravit hříchy bývalého režimu a postkomunistických vlád, zejména pak to, co tu napáchala bývalá vládnoucí strana ČSSD a její koalice. Skutečně nezasvěcený člověk a nebo zatvrzelý příznivec pana Topolánka by mu musel dnes zatleskat.

Jenže vystoupení je jedna strana mince a skutečné výsledky a postupy vládnoucí koalice je věc druhá a svědčí o tom i názory občanů a sílicí nespokojenost, jak se zaváděním reforem do praxe, tak s postupy vlády, ODS a osobní iniciativou samotného pana Topolánka. Jedná skutečně v zájmu občanů této republiky?

Proto si myslím, že již dozrál čas, aby se občané mohli svobodně vyjádřit k posledním událostem, které jsou předmětem časté diskuse, nejen mezi novináři, politiky, ale i u samotných občanů v každodenním životě. A občané by se mohli vyjádřit například k těmto základním otázkám:

1.Radar na našem území ano či ne /dnes již to není věcí tajnou, ale veřejnou/

2.Souhlasit či nesouhlasit se zněním Lisabonské smlouvy

3.Uznat III.odboj

4.Ocenit či neocenit bratry Mašíny a jejich skupinu státním vyznamenáním

5.Zrušit poplatky u lékaře u dětí do 18.let a u důchodců

6.Přímá a nebo nepřímá volba presidenta České republiky

Jistě by se to mohlo ještě rozšířit o další otázky, které dnes tíží občany a ke kterým by se mohli vyjádřit v rámci svobodné volby. Bylo by to naprosto demokratické a dostala by vláda jasnou odpověď, co si přejí občané. A naopak bychom viděli, jak to vláda myslí s občany, pokud by jim výsledek referenda byl lhostejný. Zda zde nejde jen o vládu, pro vládu ODS. Rád bych v této souvislosti připomněl slova pana Topolánka :

„Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“ Mirek Topolánek, předseda ODS , Lidové noviny, 15. 4. 2006

Nechci tady rozebírat již mnohokráte diskutované otázky III.odboje, vyznamenání Mašínů, volby presidenta, ale rád bych vyslovil svůj názor na hrazení poplatků u lékaře. To že by je platit měli pracující občané má své opodstatnění, ale platby u novorozenců, dětí předškolního a školního věku a důchodců, včetně invalidních, považuji za nehoráznost a naprostý nesmysl.

Stejně tak slova pana Topolánka, že jde o nějakou psychologickou válku a další výjimky by vedli k tomu, že by tento systém přestal fungovat.

Jednak tento systém nefunguje tak jak by měl a vybírání poplatků ze strany lékařů také není jednotné. Uvedu konkrétní příklad ze své osobní zkušenosti :

Matka a samoživitelka s jedním dítětem navštívila dětského lékaře. Dítě onemocnělo hnisavou angínou a byla ji předepsána antibiotika v injekcích, na které doplatila v lékárně nejen 30 Kč,- za recept, ale i 292,-Kč. Injekce bylo nutno aplikovat denně u lékaře, kde jen za každou návštěvu, při které se na dítě lékař ani nepodíval, jen sestra ji píchla v přípravně injekci zaplatila 30,-Kč. Jenže do této léčebné kůry zasáhly dvě soboty a jedna neděle, kdy matka musela navštívit pohotovost a kde zaplatila pro změnu 90,-Kč. Opomenu-li doplatek za antibiotika zaplatila matka celkem 540,- Kč jen za 2 návštěvy lékaře a za10x aplikaci léku formou injekce.

Proto jako výsměch na mě působila slova pana Topolánka, že jejich syn navštívil sedmkrát lékaře a platil jen jednou. To mu byly poplatky odpuštěny, protože se jedná o premiéra? Ani bych se nedivil, protože když může jeho manželka využívat vládní vozidla a ochranku k osobním účelům, proč by mu lékař ty poplatky neodpustil.

Proč se bojíme referenda? V Maďarsku jej vyhlásili, kde se občané vyjádřili jak otázkám placeného školství, tak k poplatkům u lékaře a výsledek ukázal, že lidé nesouhlasí s vládními návrhy. Bojí se také Topolánkův kabinet, že by mu občané dali najevo, že asi není něco v pořádku, že vláda nedělá něco dobře a že s její politikou nesouhlasí?

Proto bych s referendem k současným politickým otázkám vřele souhlasil.
Autor: Václav Šmíd | neděle 16.3.2008 21:01 | karma článku: 11.05 | přečteno: 1182x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 503 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 519 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 1212 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 28.78 | Přečteno: 960 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2293
rád sportuji,dnes již ale gaučing, a tak přemýšlím o věcech kolem nás a které mě dokážou zvednout adrenalin Václav Šmíd zemřel 27.5. 2008

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.