Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tleskám Nejvyšší státní zástupkyní – paní Vesecké

9. 03. 2008 16:12:51
Nejvyšší státní zástupkyně podala odvolání proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze s bývalou prokurátorkou JUDr. Ludmilou Polednovou-Brožovou, která vynesla rozsudek v roce 1950 nad Dr. Miladou Horákovou a rozhodla o udělení nejvyššího trestu – trestu smrti. Při sledování událostí z poslední doby jsem nabyl přesvědčení, že výklad práva je u různých soudů jiný a značně rozdílný. V listopadu loňského roku Pražský soud vynesl rozsudek a poslal prokurátorku Ludmilu Polednovou-Brožovou na 8 let do vězení, aby následně v únoru 2008 Vrchní soud v Praze, rozsudek zrušil se závěrem, že uvedený skutek je promlčen.

Pro přehled uvádím výňatek ze Zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákona :

 

§ 67 - Promlčení trestního stíhání

(1) Trestnost činu zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí

a) dvacet let, jde-li o trestný čin, za který tento zákon ve zvláštní části dovoluje uložení

b) výjimečného trestu dvanáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody, nejméně deset let

§ 67a - Uplynutím promlčecí doby nezaniká trestnost

a) trestných činů uvedených v hlavě desáté, s výjimkou trestného činu podle § 261,
b) trestného činu teroru (§ 93), teroristického útoku (§ 95), obecného ohrožení (§ 179 odst. 2, 3), vraždy (§ 219), ublížení na zdraví [§ 221 odst. 2 písm. b), - výňatek

 

Jak je tedy možné,že jeden soud postupuje podle § 67a, kdy nezaniká trestnost u §219 – vraždy a Vyšší soud rozhodne podle § 67 a rozhodne o promlčení. Nabízí se tady jediné vysvětlení, že v prvém případě rozhodovali soudci mladší, nezatíženi minulostí a mají zájem se skutečně vyrovnat s komunistickou minulostí. V druhém případě se jedná o soudce, kteří jsou spjati s minulostí a mají obavy, aby se případný precedens nezačal zajímat o jejich činnost za bývalého režimu.

Tak, jak jsem nebyl nadšen s úlohou a rolí paní Renaty Vesecké v kauze s Jiřím Čunkem, tak nyní ji musím zatleskat. Naprosto souhlasím s podáním odvolání v této kauze a s jejím důsledným prošetřením. Podle mě se jedná minimálně na spoluúčast na procesu, kde byl vynesen vykonstruovaný rozsudek trestu smrti a tudíž na vraždě. Naprosto stejnou vinu mají ti, kteří v té době všechny politické procesy připravili, vyšetřovatelé co vypracovali spisy, prokurátoři co vznesli žaloby, soudci co soudili a vynášeli rozsudky, poroty a přísedící.

Jako účelové hájení ze strany paní Polednové-Brožové považuji to, že se snaží ospravedlnit, že byla mladá a že měla za sebou první rok právní školy. Zřejmě ve svých devětadvaceti letech tak mladá a nezkušená nemohla být, když ji byl svěřen tento případ. Pokud se na něj necítila, tak mohla požádat o uvolnění. Spíš bych věřil tomu, že jako mladá a ambiciózní dáma se chtěla zviditelnit.

Jenže pokud soud rozhodne o její vině a bude odsouzena a nebudou obviněni a v řádném procesu všichni, kteří se podíleli na procesech s tehdejšími „údajnými nepřáteli socialismu“ , kteří posílali lidi na smrt a na dlouhá léta do žalářů, tak výsledným efektem bude jen chycení jedné rybky v chovném rybníce. Dopad bude stejný, jako v případě vypracování žalob na bývalé pohlaváry komunistického režimu, kde byla lapena a odsouzena jen jedna rybka v podobě Miroslava Štěpána. Ostatní se nestalo nic. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Tak s takovým vyrovnáním se z minulostí běžte k šípku.

Je více než jasné, že už řada lidí, kteří by měli být souzeni za 50-té léta jsou v požehnaném věku, jako paní Polednová-Brožová a nebo již nežijí.Také nejde ani o výši trestů, ale o konečné vyrovnání se z minulostí. Dokud toto neučiníme, dokud neoznačíme viníky za zločiny proti lidskosti, dokud nepojmenujeme léta 1948 až 1989 jako totalitní režim, budeme pořád jen postkomunistickou zemí. Asi nechceme dnes vyvolat masový hon na komunisty a trestat je za členství v KSČ, tedy za to, že se hlásili k některé ideologii, která časem byla označena za totalitní, ale potrestat skutečné viníky, kteří přímo páchali zločiny proti lidskosti a lidské důstojnosti a trestat lidi, kteří se ještě dnes ztotožňují s touto dobou a schvalují ji.

Proto pokud bude proces s paní Polednovou-Brožovou obnoven, pokračujme v procesech i s ostatními lidmi, kteří stáli za dalšími justičními vraždami. Zákon č.198 ze dne 9.7.1993 je pro vyrovnání se ze zločiny a komunistickým režimem nedostačující a mělo by dojít k jeho dopracování a následně k jeho naplnění.Jen tak bude správně pojmenována černá etapa našich dějin pro příští generace.

 

 

Autor: Václav Šmíd | neděle 9.3.2008 16:12 | karma článku: 21.69 | přečteno: 1526x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.04 | Přečteno: 503 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 519 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.29 | Přečteno: 1212 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 28.78 | Přečteno: 960 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2293
rád sportuji,dnes již ale gaučing, a tak přemýšlím o věcech kolem nás a které mě dokážou zvednout adrenalin Václav Šmíd zemřel 27.5. 2008

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.