Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pane Topolánku-ukáži Vám vztyčený prostředníček

31. 03. 2008 18:34:07
Tak tohle vzkázali účastníci čtvrteční diskuse v obci Míšov, kde se ve čtvrtek minulého týdne konalo setkání s panem Kvalňou a dalšími odborníky ohledně umístění radaru v Brdském vojenském prostoru. Radar zde umístěný bude stát necelé dva kilometry od této obce. Jak tento vzkaz kontrastuje se zvednutým palcem pana Topolánka, který dnes již prohlašuje, že podepsání smlouvy se Spojenými státy již nic nestojí v cestě. Je jen nutné určit místo jejího slavnostního podpisu, čož by se mělo dojednat na summitu NATO, který se koná v dubnu v Bukurešti.
 Plzenský deník-foto p.Leška

Ještě nedávno pan Topolánek po návratu z USA sdělil, že k podpisu smlouvy chybí jen tři věty. Náměstek ministra zahraničí pan Pojar uvedl, že sice pan ministr Schwanzerberg v televizi ̈prohlásil, že stále chybí shoda o jednom paragrafu, tykajícího se životního prostředí, ale Američané ustoupili právě v tomto budu.

Nelže nám tady zase někdo? V neděli je to hot a v pondělí čehý ?

Stejně tak došlo k ústupku ze strany Američanů ohledně doladění právních otázek, které zákony se budou vztahovat na americké vojáky, což by mělo být součástí druhé smlouvy.

Je tedy zřejmé, že naše strana spolu s Američany potřebuje na summit do Bukurešti odletět s předjednanou smlouvou, tak aby NATO odsouhlasila a dala tomuto projektu podporu k jeho začlenění do protiradarového deštníku. Pan Topolánek je přesvědčen, že podpora chybět nebude a se stejným očekáváním do Bukurešti pojede i Americký kabinet. Konečný podpis smlouvy je pak plánován na 5.května letošního roku, Pak by již nic nebránilo k výstavbě a přemístění radaru XBR na naše území do Brd.

Tím je jasné, že je konec diskusí a jestli si nepřeje radar na našem území 75% nebo 20% občanů není vůbec podstatné, protože Poslanecká sněmovna má mandát a rozhodne sama a bez občanů. Proč se ale vše tak urychluje, proč je snaha co nejrychleji podepsat smlouvu a radar do České republiky umístit, zvláště když dle prohlášení ještě teroristé nevlastní rakety a je předpoklad, že je dříve než v roce 2012 mít nebudou. Neměli bychom se spíše věnovat otázce zamezení přístupu k surovinám a znemožnění tak jejich výroby.

Nyní se vraťme k výše zmíněnému setkání s občany Míškov z minulého týdne. Tím že ve čtvrtek se konala tato akce a v pondělí je smlouva již připravena považuji jako plivnutí pana Topolánka do obličeje místní obyvatelům. Vládou pověřený pracovník pro styk s veřejností v oblasti umístění radaru pan Kvalňa, pro kterého to byla poslední akce před ukončením této mise sklidil opět velkou bouři nevole a dokonce přílétlo z davu na jeho hlavu vajíčko.

Pan Kvalňa opět dokázal, že není schopen podat řádného vysvětlení a právem byl napadán, že tady dělá jen školení a jeho argumenty nejsou na odpovídající úrovni. Na to reagoval pan Kvalňa, že se s místními lidmi symbolicky loučí a že je to již plně v kompetenci vlády a rozhodovat o umístění radaru budou poslanci a proto se mají obracet na ně. Jistě mu po skončení setkání chutnalo České pivo.

Místní občané si stěžovali, že původní záměr o umístění radaru byl, postavit jej o několik kilometrů dále a nyní jej budou mít přímo za domy. V tomto jim pan Topolánek od začátku lhal. Právem se prý obávají o svoje zdraví, poněvadž při dřívějším setkání v Rokycanech hovořil zástupce americké strany jinak. Mají obavy z kácení lesa, požadovali setkání s panem Bursíkem a zástupci strany zelených a doposud nikdo se o místní lokalitu nezajímal. Je to v usnesení zastupitelstva obce.

Jeden z nejhorlivějších diskutujících /na obrázku deníku uprostřed/ , který neustále napadal členy delegace, že jim všichni jenom lžou, že radar je zdraví škodlivý. Do pěti let tady nebude živého ptáčka. Další s diskutujících kritizoval že byla slibována možnost zakázek a pracovních příležitostí a nakonec celou výstavbu bude zabezpečovat firma Boening. Závěrem padal ostrá slova, jako „Přijeďte pane Topolánku, rádi Vám také ukážem vztyčený prostředníček, tak jako Vy celému národu,“ nebo „Všichni nám akorát lžete,“ a nejostřejší „Až tu budou tak je oběsíme“.

Tady si myslím, že skutečně vláda v čele s panem Topolánkem podcenila důležitost jednání a vysvětlení umístění radaru v Brdech nejen celému národu, ale zejména občanům, kterých se to bezprostředně týká a kteří žijí v jeho blízkosti. A to se nejedná jen o obece Míšov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno, Vísky, ale o celou lokalitu Rokycanska a Rožmitálska. Nevím, zda účast na tenisovém utkání, na kterou si pan Topolánek udělal čas, je důležitější než osud a budoucnost naší republiky.

Tím je naprosto zřejmé, že o naší budoucí spolupráci s Američany a umístěná radaru je dávno rozhodnuto, takže veškeré další diskuse, protestní akce, petice apod. jsou zbytečné. Stejně tak jsou zbytečné polemiky, zda je či není radar škodlivý, zda je či není účinný pro svoje poslání a zda je či není namířen pro sledování Ruska a Číny. Možná že časem dostaneme odpověď, jenže to už tady ten radar bude stát, bude v provozu a bude zde smlouva, ze které asi půjde těžko se vyvázat.

Musíme jen věřit, že naši zákonodárci se rozhodli s nejlepším vědomím a svědomím, že jim jde o blaho republiky, o její bezpečnost a tudíž nás občanů, kteří jsme jim dali ve volbách svůj hlas. Jsou jistě kompetentnější k rozhodování, než já, než ty čtenáři, či důchodce z Míšova.

Autor: Václav Šmíd | pondělí 31.3.2008 18:34 | karma článku: 15.30 | přečteno: 1568x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Kancléřka míří hodně vysoko

Už když se paní kancléřka ráno probudila, byla si jista tím, že za dvanáct hodin bude prakticky rozhodnuto, že volebním vítězstvím si po dosavadním funkčním hatttricku už počtvrté prodlouží svůj dočasný pobyt v kancléřství.

24.9.2017 v 12:49 | Karma článku: 15.05 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jiří Fábik

Kradu, kradeš, krademe - politiky se staneme.

Proč občan který požádal o půjčku, byl odsouzen za nepravdivé údaje uvedené v žádosti.. Politik který uvede v omyl poskytovatele , poskytnutím nepravdivých údajů a dotaci vyčerpá se ničeho nedopustil? Co jsme to tedy stvořili?

24.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 295 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je třeba řešit negativní vedlejší účinky sociálního státu

Osobně považuji „sociální stát“ za velmi prospěšný, ale nelze popřít, že přispívá k odcizování lidí, krizi rodiny a hodnot, a hlavně k menší citlivosti lidí k utrpení jiných.

24.9.2017 v 11:20 | Karma článku: 22.15 | Přečteno: 457 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ahoj Andreji,

Tak Ty se prej chystáš u nás vyhrát volby. Nejspíše se Ti to podaří, lidé Ti fandí a mají Tě rádi - teda zatím ne všichni - ale to se jistě změní.

24.9.2017 v 8:40 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Vera Kuncova

Zaorálek s Marksovou zcela selhali v pomoci Češce a jejím dětem ve Švýcarsku

O případu Renaty Rolle psal před 2 lety europoslanec Tomáš Zdechovský. Nejen psal, ale byl to právě on, kdo jí, narozdíl od ministra Zaorálka či ministryně Marksové a jejích podřízených na ÚMPOD, pomohl.

24.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 738 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2290
rád sportuji,dnes již ale gaučing, a tak přemýšlím o věcech kolem nás a které mě dokážou zvednout adrenalin Václav Šmíd zemřel 27.5. 2008

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.