Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hyenismus kolem nás

30. 03. 2008 20:27:27
Každou chvíli zaslechneme v Televizních novinách a nebo si přečteme v denním tisku, že tu, či jinde, byl okraden starší občan nebo důchodce. Většinou se jedná o případy, kdy poškozený sám pachatele pustí do bytu. Scénář je většinou stejný a pachatelé využijí různých záminek od kontrol elektrických obvodů, plynu, těsnosti oken, přes různé výhry v loteriích či soutěžích, až po hraní na city, že oni sami se dostali do svízelné situace a potřebují pomoc. Přestože osvětě a upozornění na tyto případy byla věnována značná pozornost, přesto dochází k dalšímu okradení. Vím, že se jedná o starší občany, kteří jsou strašně důvěřiví a snadno zmanipulovatelní, přesto nesou na tomto činu částečně svoji vinu, protože zásada je : NIKDY NEPOUŠTĚT CIZÍ OSOBU DO BYTU.
 Deník / M.Cibulková

Chci však hovořit o jiném druhu hyenismu a to když dojde k napadení a okradení staršího občana, nebo nevidomého, či vozíčkáře. Známe případy, kdy došlo i k okradení člověka, který zkolaboval, nebo dostal epileptický záchvat, popřípadě když došlo ke zranění při dopravní nehodě. Co jsou to za lidi, kteří žijí mezi námi a neštítí se takového krutého a bezcitného činu?

Jeden z posledních bestiálních útoků se stal dne 10.března letošního roku, kdy dva mladiství na Domažlicku v Plzeňském kraji, napadli, surově zbili a ukradli kabelku s 1.400,-Kč pětasedmdesátileté důchodkyni. Ta s těžkým zraněním skončila na jednotce intenzivní péče v Domažlické nemocnici. Zlomenou pravou ruku jí museli lékaři ́sešroubovat ́, levou má naštípnutou. Je napojena na přístroje a kyslík, na prsou má ́budíka na srdce ́ a takto bezvládně tráví již třetí týden v nemocnici – viz obrázek z Plzeňského deníku.

Sama k této události uvedla, že byla napadena před marketem Dplus, kam šla nakoupit z nedalekého Domova důchodců, kde nyní žije. Ucítila jen tvrdé rány do zad a po ráně do krku upadla na zem a ztratila vědomí. Nyní, ještě po třech týdnech od napadení, cítí velké bolesti na operovaných rukou, v místech modřin a vpichy po kapačkách.

Jak dlouho potrvá léčba a pobyt v nemocnici? Měsíc, dva, nebo více a při poplatku 60,-Kč za den v nemocnici bude muset zaplatit 1.800,- až 3600,-Kč ,popřípadě i více, podle délky léčby. Já vím, že tohle může uplatňovat jako náhradu škody u soudu, ale při rychlosti dnešního soudního projednávání, může na peníze čekat i rok nebo déle. Ale zaplatit to bude muset sama, ihned po propuštění do domácího léčení.

V souvislostí s tímto případem bych se rád zamyslel, jaké následky pro další život si tito staří, nemocní a postižení lidé, po takovém zrůdném útoku, ponesou. Mladý člověk se s takovou situací vyrovná podstatně lépe a navíc se mohl bránit. Ale tito lidé se bránit nemohou a jsou vydáni napospas útočníkům a po psychické stránce je to jistě poznamená do konce jejich života. Kolik bezesných nocí tuto paní čeká?

A jaký trest lze očekávat pro tyto mladistvé pachatele?

Podle našeho trestního zákona, kdy u loupežného přepadení s těžkým ublížením na zdraví je stanovena sazba 5 až 12 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o mladistvé je trest stanoven na polovinu. Šikovný právník jistě poukáže na jejich těžké a psychicky náročné dětství, které je poznamenalo na celý život a dosáhne trestu ve spodní hranici trestní sazby a ještě s možností jeho odložení na zkušební dobu. Toto nemohu považovat za nic jiného, než za výsměch celému našemu soudnictví.

Mladící pokud odejdou s podmíněným trestem, tak se budou vysmívat všem slušným občanům a kdo ví, zda tento čin nezopakují. Pokud je soud odsoudí v dolní polovině trestní sazby, tak si odsedí polovinu ve fešáckém nápravním zařízení a po roce a půl je máme zas na svobodě a troufnu si říci, že stejně bezcitné.

Stále slyšíme, že zákonů máme dostatek, jen nejsou správně používány, resp. vykládány a jsou vymýšleny zákony nové, které jsou opět špatně vykládány. V případě tohoto paragrafu bych doporučil dodatek bodu (4) a to takto :

§ 234 Loupež

(1) Kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.

(2) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví nebo značnou škodu.

(3) Odnětím svobody na deset až patnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li

činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu nebo smrt.

Doplnil :

(4) Odnětím svobody na osm až patnáct let bude pachatel potrestán, uskuteční-li tento čin na osobě nevidomé, postižené, upoutané na vozítku a osobě v důchodovém věku. U mladistvích nelze uložit trest na zkušební dobu.

Možná, že zase ochránci práv a svobod mě napadnou, že v případě mladistvých je to neadekvátní, ale naopak obava z možnosti vysokého trestu je donutí si rozmyslet, zda takový čin spáchá kvůli penězům na nemocném, nevidomém a postiženém člověku či na nebohé stařence. Ale mají mít takové hyeny, bestie a necitliví pachatelé, bez úcty k člověku právo na nějaké slitování či omilostnění?

Autor: Václav Šmíd | neděle 30.3.2008 20:27 | karma článku: 17.64 | přečteno: 1117x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - na srdce sou Poděbrady, na prachy je Německo

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

20.7.2017 v 18:17 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 614 | Diskuse

Pavel Liprt

Dvořákova Symfonie č.9 e moll a karlovarský Poštovní dvůr dnes i před 123 lety

Symfonie č.9 e moll, op. 95, známá pod názvy „Novosvětská“ či „Z Nového světa“ žije dodnes na celém světě. Na rozdíl od Poštovního dvora v Karlových Varech, který skomírá.

20.7.2017 v 17:45 | Karma článku: 5.20 | Přečteno: 82 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Vnitřní kritik - cesta do záhuby a zpět

Ale já jí to musím vysvětlit. Musí to pochopit. Podíval se na mě Luboš poněkud bezradně. Vnímal jsem jeho beznaděj a přitom obrovskou angažovanost a snahu, která mu sršela z očí.

20.7.2017 v 16:02 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 143 |

Jiří Kovář

Jak mě reklama postrčila ke koupi auta

Jsou to téměř dva roky, co jsem byl přinucen překročit svůj stín a s ním i práh bazaru a koupit si tam Forda.

20.7.2017 v 15:48 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 461 |
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2287
rád sportuji,dnes již ale gaučing, a tak přemýšlím o věcech kolem nás a které mě dokážou zvednout adrenalin Václav Šmíd zemřel 27.5. 2008

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.