Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vládnoucí koalice-nenastal čas na referendum?

16. 03. 2008 21:01:08
Dnešní vystoupení pana Topolánka v televizní debatě na TV Prima, by pro nezasvěceného člověka, který by přišel odněkud z Marsu, mohlo vyvolat dojem, jak kultivovaného a správného člověka máme na místě premiéra České republiky. Jak mu jde o blaho českého občana, jak chce tuto zem vyvést z marasmu a napravit hříchy bývalého režimu a postkomunistických vlád, zejména pak to, co tu napáchala bývalá vládnoucí strana ČSSD a její koalice. Skutečně nezasvěcený člověk a nebo zatvrzelý příznivec pana Topolánka by mu musel dnes zatleskat.

Jenže vystoupení je jedna strana mince a skutečné výsledky a postupy vládnoucí koalice je věc druhá a svědčí o tom i názory občanů a sílicí nespokojenost, jak se zaváděním reforem do praxe, tak s postupy vlády, ODS a osobní iniciativou samotného pana Topolánka. Jedná skutečně v zájmu občanů této republiky?

Proto si myslím, že již dozrál čas, aby se občané mohli svobodně vyjádřit k posledním událostem, které jsou předmětem časté diskuse, nejen mezi novináři, politiky, ale i u samotných občanů v každodenním životě. A občané by se mohli vyjádřit například k těmto základním otázkám:

1.Radar na našem území ano či ne /dnes již to není věcí tajnou, ale veřejnou/

2.Souhlasit či nesouhlasit se zněním Lisabonské smlouvy

3.Uznat III.odboj

4.Ocenit či neocenit bratry Mašíny a jejich skupinu státním vyznamenáním

5.Zrušit poplatky u lékaře u dětí do 18.let a u důchodců

6.Přímá a nebo nepřímá volba presidenta České republiky

Jistě by se to mohlo ještě rozšířit o další otázky, které dnes tíží občany a ke kterým by se mohli vyjádřit v rámci svobodné volby. Bylo by to naprosto demokratické a dostala by vláda jasnou odpověď, co si přejí občané. A naopak bychom viděli, jak to vláda myslí s občany, pokud by jim výsledek referenda byl lhostejný. Zda zde nejde jen o vládu, pro vládu ODS. Rád bych v této souvislosti připomněl slova pana Topolánka :

„Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme.“ Mirek Topolánek, předseda ODS , Lidové noviny, 15. 4. 2006

Nechci tady rozebírat již mnohokráte diskutované otázky III.odboje, vyznamenání Mašínů, volby presidenta, ale rád bych vyslovil svůj názor na hrazení poplatků u lékaře. To že by je platit měli pracující občané má své opodstatnění, ale platby u novorozenců, dětí předškolního a školního věku a důchodců, včetně invalidních, považuji za nehoráznost a naprostý nesmysl.

Stejně tak slova pana Topolánka, že jde o nějakou psychologickou válku a další výjimky by vedli k tomu, že by tento systém přestal fungovat.

Jednak tento systém nefunguje tak jak by měl a vybírání poplatků ze strany lékařů také není jednotné. Uvedu konkrétní příklad ze své osobní zkušenosti :

Matka a samoživitelka s jedním dítětem navštívila dětského lékaře. Dítě onemocnělo hnisavou angínou a byla ji předepsána antibiotika v injekcích, na které doplatila v lékárně nejen 30 Kč,- za recept, ale i 292,-Kč. Injekce bylo nutno aplikovat denně u lékaře, kde jen za každou návštěvu, při které se na dítě lékař ani nepodíval, jen sestra ji píchla v přípravně injekci zaplatila 30,-Kč. Jenže do této léčebné kůry zasáhly dvě soboty a jedna neděle, kdy matka musela navštívit pohotovost a kde zaplatila pro změnu 90,-Kč. Opomenu-li doplatek za antibiotika zaplatila matka celkem 540,- Kč jen za 2 návštěvy lékaře a za10x aplikaci léku formou injekce.

Proto jako výsměch na mě působila slova pana Topolánka, že jejich syn navštívil sedmkrát lékaře a platil jen jednou. To mu byly poplatky odpuštěny, protože se jedná o premiéra? Ani bych se nedivil, protože když může jeho manželka využívat vládní vozidla a ochranku k osobním účelům, proč by mu lékař ty poplatky neodpustil.

Proč se bojíme referenda? V Maďarsku jej vyhlásili, kde se občané vyjádřili jak otázkám placeného školství, tak k poplatkům u lékaře a výsledek ukázal, že lidé nesouhlasí s vládními návrhy. Bojí se také Topolánkův kabinet, že by mu občané dali najevo, že asi není něco v pořádku, že vláda nedělá něco dobře a že s její politikou nesouhlasí?

Proto bych s referendem k současným politickým otázkám vřele souhlasil.
Autor: Václav Šmíd | neděle 16.3.2008 21:01 | karma článku: 11.05 | přečteno: 1182x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Kancléřka míří hodně vysoko

Už když se paní kancléřka ráno probudila, byla si jista tím, že za dvanáct hodin bude prakticky rozhodnuto, že volebním vítězstvím si po dosavadním funkčním hatttricku už počtvrté prodlouží svůj dočasný pobyt v kancléřství.

24.9.2017 v 12:49 | Karma článku: 15.05 | Přečteno: 372 | Diskuse

Jiří Fábik

Kradu, kradeš, krademe - politiky se staneme.

Proč občan který požádal o půjčku, byl odsouzen za nepravdivé údaje uvedené v žádosti.. Politik který uvede v omyl poskytovatele , poskytnutím nepravdivých údajů a dotaci vyčerpá se ničeho nedopustil? Co jsme to tedy stvořili?

24.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 11.23 | Přečteno: 295 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je třeba řešit negativní vedlejší účinky sociálního státu

Osobně považuji „sociální stát“ za velmi prospěšný, ale nelze popřít, že přispívá k odcizování lidí, krizi rodiny a hodnot, a hlavně k menší citlivosti lidí k utrpení jiných.

24.9.2017 v 11:20 | Karma článku: 22.15 | Přečteno: 457 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Ahoj Andreji,

Tak Ty se prej chystáš u nás vyhrát volby. Nejspíše se Ti to podaří, lidé Ti fandí a mají Tě rádi - teda zatím ne všichni - ale to se jistě změní.

24.9.2017 v 8:40 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Vera Kuncova

Zaorálek s Marksovou zcela selhali v pomoci Češce a jejím dětem ve Švýcarsku

O případu Renaty Rolle psal před 2 lety europoslanec Tomáš Zdechovský. Nejen psal, ale byl to právě on, kdo jí, narozdíl od ministra Zaorálka či ministryně Marksové a jejích podřízených na ÚMPOD, pomohl.

24.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 738 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2290
rád sportuji,dnes již ale gaučing, a tak přemýšlím o věcech kolem nás a které mě dokážou zvednout adrenalin Václav Šmíd zemřel 27.5. 2008

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.